Nurkowanie

Zatoka Pucka oferuje nurkom amatorom i profesjonalistom bardzo atrakcyjne obszary do nurkowania:

  • podwodne ogrody,
  • ruiny fortu,
  • szczątki średniowiecznych statków,
  • elementy uzbrojenia, wraki statków i samolotów z czasów II wojny światowej

... i bardzo wiele terenów czekających na odkrycie.

Przykładowe wraki i stanowiska podwodne:

  •     ORP Kujawiak

mały okręt podwodny typu M-XV, zbudowany w ZSRR, przekazany Polsce w maju 1955.

Kolejno nosił oznaczenie: M-104, P-104 i 305.

Po skreśleniu ze stanu floty w 1966 został zatopiony na Rybitwiej Mieliźnie (Zatoka Pucka) jako poligon bombowy. Wrak leży na głębokości 5 m, a kiosk wystaje z wody. Kadłub jest dobrze zachowany i łatwy do zwiedzania, ale zwiedzanie wnętrza wymaga chociaż minimalnego przygotowania nurkowego.

Pozycja
54° 41’ 36"N
18° 33’ 30"E

  •     SY Zawisza Czarny

"Zawisza Czarny" był jachtem zakupionym przez ZHP w 1934 roku w Danii. Był to drewniany szkuner szwedzkiej produkcji "Petrea", zbudowany w 1901 roku - solidny żaglowiec, dostosowany do żeglugi podbiegunowej. Został zakupiony w całości ze składek społecznych, wyremontowany i przerobiony na statek szkolny systemem gospodarczym prawie w całości przez harcerzy i studentów, którzy również później na nim pływali. Głównym inicjatorem powstania "Zawiszy" był Witold Bublewski - kierownik Harcerskich Drużyn Żeglarskich, a komendantem aż do wojny był gen. Mariusz Zaruski. "Zawisza" był wówczas największym skautowym żaglowcem i wzbudzał zazdrość i podziw nawet w kolebce skautingu, w Anglii.

W czasie wojny, do 1943 r. używany przez Niemców jako "Schwarzer Husar", został przez nich w końcu porzucony i niszczał. Po odnalezieniu po wojnie, sprowadzony do Gdyni nie nadawał się już do remontu i w 1949 r. został odholowany i zatopiony na wodach Zatoki Puckiej. W połowie lat 90. statek do badań podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego zlokalizował dokładną pozycję wraku - 54°40′42″N18°34′06″E , na głębokości ok. 8 metrów.

Pierwszy "Zawisza Czarny" był drewnianym trzymasztowym szkunerem gaflowym, o powierzchni żagli 432 m², dł. całk. 37,6 m, szer. 8,1 m, wys. 27 m, zanurzenie 3,1 m, 395 BRT, załoga 52 osoby - dane za książką M. Zaruskiego "Z harcerzami w świat".